Audyt ryzyka nadużyć
Czy jesteście Państwo pewni, że Wasza firma jest wolna od ryzyka nadużyć?
Audyt ryzyka nadużyć
Nadużycia gospodarcze to obecnie największe zagrożenie dla zarządzających.
- Powodują wielkie straty (nawet 5% przychodów wg. amerykańskiej organizacji ACFE)
- Kreują ogromne ryzyko odpowiedzialności karnej i cywilnej za tzw. niedopełnienie obowiązków
– kto z nas nie słyszał o słynnych zatrzymaniach prezesów i urzędników?
W związku z powyższym, czy macie Państwo pewność, że nie podłożono Wam do podpisu dokumentów kryjących nadużycia? A co, jeżeli nieświadomie podpisaliście lub podpiszecie wiele takich dokumentów? Nasza wieloletnia praktyka oraz liczne doniesienia prasowe wskazują, że w takich sprawach prokuratura bardzo łatwo stawia zarzuty z art. 296 kk (niedopełnienie obowiązków).
W celu ograniczenia ww. ryzyka ofertujemy Państwu audyt ryzyka nadużyć. Obecnie jest on standardem w tzw. krajach zachodnich.
W ciągu ponad dwudziestu lat przeprowadziliśmy setki takich audytów i na tej podstawie opracowaliśmy autorską, skuteczną i efektywną, metodę ich przeprowadzania, opartą o tzw. metodologię „risk based approach”.
W skrócie, w zakres audytu ryzyka nadużyć wchodzi:
- Mapowanie procesów biznesowych i procedur wewnętrznych
- Określenie ryzyk nadużyć – odbywa się w drodze rozmów z pracownikami tzw. „burz mózgów” oraz w drodze analizy uprzednio zmapowanych procesów i procedur
- Oszacowanie istotności ryzyk – spośród określonych ryzyk nadużyć wybierane są te, które przekraczają ustalony poziom istotności
- Opracowanie testów – na podstawie określonych ryzyk projektowane są testy / algorytmy, których zadaniem jest wykrycie podejrzanych transakcji (tzw. red flags), spośród dużej ilości danych
- Szczegółowe badanie zidentyfikowanych podejrzanych transakcji
- Rekomendacje / plan naprawczy
Po przeprowadzonym audycie będziecie Państwo wiedzieć, czy w Waszej organizacji dochodzi do nadużyć, i jak się przed nimi zabezpieczyć na przyszłość. Dzięki temu unikniecie zarzutu o niedopełnienie obowiązków z art. 296 kk.
Nowy zarząd pewnej dużej spółki zlecił wykonanie audytu ryzyka nadużyć. W jego trakcie wyszło na jaw, że dyrektor IT dokonywał zakupów drogiego sprzętu, po zawyżonych cenach u „fasadowego” pośrednika tj. spółki założonej przez jego szwagra.
Fasadowy pośrednik nie wykonywał żadnej pracy poza wystawianiem faktur – towar przychodził od faktycznego dostawcy. Wartość nienależnej marży będącej stratą spółki sięgnęła grubo ponad 1 milion zł w okresie 5 lat.
Nowy zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Nieuczciwy dyrektor zeznał tam, że były prezes o wszystkim wiedział (tj. że kupuje u szwagra) i godził się na to.
Były prezes miał poważne problemy, bowiem zgodnie z art. 296 kk umyślne przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków skutkujące szkodą wielkich rozmiarów (powyżej 1 mln zł) zagrożone jest karą do lat 10!