Audyt ryzyka nadużyć

Czy jesteście Państwo pewni, że Wasza firma jest wolna od ryzyka nadużyć?​

Audyt ryzyka nadużyć

Nadużycia gospodarcze to obecnie największe zagrożenie dla zarządzających.

  • Powodują wielkie straty (nawet 5% przychodów wg. amerykańskiej organizacji ACFE)
  • Kreują ogromne ryzyko odpowiedzialności karnej i cywilnej za tzw. niedopełnienie obowiązków
    – kto z nas nie słyszał o słynnych zatrzymaniach prezesów i urzędników?

W związku z powyższym, czy macie Państwo pewność, że nie podłożono Wam do podpisu dokumentów kryjących nadużycia? A co, jeżeli nieświadomie podpisaliście lub podpiszecie wiele takich dokumentów? Nasza wieloletnia praktyka oraz liczne doniesienia prasowe wskazują, że w takich sprawach prokuratura bardzo łatwo stawia zarzuty z art. 296 kk (niedopełnienie obowiązków).

W celu ograniczenia ww. ryzyka ofertujemy Państwu audyt ryzyka nadużyć. Obecnie jest on standardem w tzw. krajach zachodnich.

W ciągu ponad dwudziestu lat przeprowadziliśmy setki takich audytów i na tej podstawie opracowaliśmy autorską, skuteczną i efektywną, metodę ich przeprowadzania, opartą o tzw. metodologię „risk based approach”.

W skrócie, w zakres audytu ryzyka nadużyć wchodzi:

  • Mapowanie procesów biznesowych i procedur wewnętrznych
  • Określenie ryzyk nadużyć – odbywa się w drodze rozmów z pracownikami tzw. „burz mózgów” oraz w drodze analizy uprzednio zmapowanych procesów i procedur
  • Oszacowanie istotności ryzyk – spośród określonych ryzyk nadużyć wybierane są te, które przekraczają ustalony poziom istotności
  • Opracowanie testów – na podstawie określonych ryzyk projektowane są testy / algorytmy, których zadaniem jest wykrycie podejrzanych transakcji (tzw. red flags), spośród dużej ilości danych
  • Szczegółowe badanie zidentyfikowanych podejrzanych transakcji
  • Rekomendacje / plan naprawczy

Po przeprowadzonym audycie będziecie Państwo wiedzieć, czy w Waszej organizacji dochodzi do nadużyć, i jak się przed nimi zabezpieczyć na przyszłość. Dzięki temu unikniecie zarzutu o niedopełnienie obowiązków z art. 296 kk.

case study Case
study

Nowy zarząd pewnej dużej spółki zlecił wykonanie audytu ryzyka nadużyć. W jego trakcie wyszło na jaw, że dyrektor IT dokonywał zakupów drogiego sprzętu, po zawyżonych cenach u „fasadowego” pośrednika tj. spółki założonej przez jego szwagra.

Fasadowy pośrednik nie wykonywał żadnej pracy poza wystawianiem faktur – towar przychodził od faktycznego dostawcy. Wartość nienależnej marży będącej stratą spółki sięgnęła grubo ponad 1 milion zł w okresie 5 lat.

Nowy zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Nieuczciwy dyrektor zeznał tam, że były prezes o wszystkim wiedział (tj. że kupuje u szwagra) i godził się na to.

Były prezes miał poważne problemy, bowiem zgodnie z art. 296 kk umyślne przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków skutkujące szkodą wielkich rozmiarów (powyżej 1 mln zł) zagrożone jest karą do lat 10!

Potrzebujesz wsparcia?

Zaufali nam

Screen

Odwiedź blog audytora śledczego Wojciecha Dudzińskiego (naszego CEO)

Czytaj więcej ciekawych artykułów, w których dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.
Fraud Control logo

Sygnaliści

Pobierz prezentację naszego kompleksowego rozwiązania – systemu zgłoszeniowego dla sygnalistów.

Pobierz
Książka o naduzyciach

"Jak uniknąć ryzyka nadużyć i wizyty o 6 rano!".

47 case studies a także sygnaliści i postępowania wyjaśniające

Kup książkę